Як говорити з дітьми про коронавірус

Дата: 10 лютого 2022 о 09:12

Діти на карантині: як правильно пережити вимушені канікули вдома

І як говорити з дітьми про коронавірус

Зараз дуже непростий період для всіх, і помилково вважати, що діти нічого не помічають. Вони на це реагують, навіть якщо просто віддзеркалюють поведінку батьків.

ДІТЯМ ВАРТО РОЗПОВІДАТИ ПРАВДУ про те, що відбувається. Вони все помічають. Коли інформація відсутня, діти починають застосовувати свою уяву та фантазію – це сприятливе підґрунтя для тривоги.

ПОЧАТИ ІЗ СЕБЕ. Насамперед батькам варто звернути увагу на своє ставлення до карантину та епідемії. Діти часто віддзеркалюють поведінку батьків, тож вони можуть передавати їм свою тривожність.

АКЦЕНТУВАТИ НА ДІЯХ. Можна розповісти про симптоми, які виникають під час цієї хвороби. Пояснити, що є вірус і багато людей хворіє, але й багато виліковується. Водночас наголосити на тому, що є способи, які допоможуть уникнути хвороби: залишатись вдома, частіше мити руки тощо.

«Карантин потрібно пережити»

Дорослим людям важко перебувати в ізоляції, а дітям це набагато складніше. Наше ставлення до дитини у цей період має бути толерантним, більш підтримувальним і спокійним, ніж зазвичай.

ЗБЕРЕГТИ ЗВИЧНИЙ РЕЖИМ ДНЯ. Розпорядок дня – це те, що дає почуття безпеки дитині. Тобто лягати спати і прокидатись у той самий час, снідати, обідати й так далі. Звісно, у режимі карантину відтворити його на 100% буде складно, але треба постаратись зберегти основні пункти.

СТАВИТИ РЕАЛІСТИЧНІ ВИМОГИ. На час карантину з дітьми батьки, ймовірно, не зможуть працювати на тому ж рівні, що раніше. І діти не зможуть вчитись так само ефективно, як за звичайних умов. Це певний період, який мине і до якого варто адаптуватись. Карантин потрібно пережити, й далі буде по-іншому.

Як розпланувати день і чим зайняти дитину

Карантин схожий на відпустку чи довгі вихідні, тому варто розуміти, що для дорослих і дітей – це все-таки період розслаблення. Не варто гнатись за досягненнями й змушувати дітей виконувати нереальний план. Важливо дотримуватись розпорядку дня: чищення зубів, зарядка, прогулянка (якщо це можливо), денний сон та інші звичні для дитини ритуали повинні бути щодня. Дуже важливими є спільні прийоми їжі. Графік потрібен, щоб дитина мала певні межі, в яких вона буде більш організованою.

ПЛАНУВАТИ ВСІ АКТИВНОСТІ варто з урахуванням інтересів дитини, бо для кожного віку вони свої. Час, який зараз батьки проводять із дітьми, можна використовувати для спільних приготувань їжі, занять йогою чи танцями, наведення порядку вдома. Дітей варто залучати до домашніх справ: вони за прикладом батьків вчаться багатьом речам. Якщо дитина виявляє інтерес до хатніх справ, потрібно заохочувати її до цього, навіть якщо в неї не зовсім виходить.  Для ігор та розваг не використовуйте гаджети часто. Краще звідти видалити усе зайве й залишити лише додатки для розвитку та навчання. Мультики варто обирати документальні та навчальні. Наприклад, після прочитання енциклопедії дитина зацікавилась Антарктидою – це чудово, і можна наступного дня показати відео на цю тему.

Не варто сприймати карантин як те, що ускладнює життя. Використовуйте його для того, щоб провести більше часу з дітьми: вони насправді дуже потребують нашої уваги.

Чи безпечно гуляти з дитиною в умовах карантину?

На дитячі майданчики приводити дитину гратися не можна. Краще гуляти на власній приватній території (якщо ви живете в будинку), в парку або в лісі тоді, коли там небагато відвідувачів. Наприклад, влаштовувати ранкові прогулянки, коли ще більшість людей вдома.

Навчання

Щоб діти не сприймали карантин як позапланові канікули, організуйте їм час для навчання. Підтримуйте зв’язок з учителями.

Фізичні вправи дуже важливі

Психологи рекомендують сім’ям щодня виділяти час на фізичні вправи, використовуючи онлайн-відео, музику чи рухливі ігри. Це додасть бадьорости, енергії та зміцнить імунітет і дітей, і батьків.

7 активностей для дітей, якими вони можуть займатися самостійно

• малювання долонями
  • викладання малюнків нитками
  • малювання зубною щіткою
  • орігамі
  • аплікації
  • написати лист своїм друзям
  • вивчити 10 нових слів

7 активностей для дітей, які можна виконувати разом з батьками

• взяти одне в одного інтерв’ю,
  • розібрати гардероб та влаштувати показ мод
  • подивитися пізнавальний документальний фільм
  • зробити слайм
  • пограти в хрестики-нулики
  • скласти пазл
  • приготувати улюблену страву або десерт

Вирішення головоломок, ребусів, складання пазлів, гра в настільні ігри вимагають сфокусованости та заціквлености. Такі заняття об’єднують усіх членів родини та можуть бути чудовим способом провести час усім разом під час карантину.

Якщо діти ходять на гуртки, займаються спортом, заохочуйте продовжувати тренування вдома. Виділіть для цього окремий час: нехай діти танцюють, співають, відробляють прийоми, вчать нові слова іноземною мовою тощо.

Читання

Після роботи психологи радять батьками читати книги вголос разом з дітьми перед сном. Інтерактивне читання з дітьми дуже корисне для навчання мови та грамотности, розвитку уяви. Батьки повинні заохочувати своїх дітей говорити про сюжет, свої відчуття, обговорювати героїв.

Ваша здатність мотивувати дитину до навчання стане одним з найважливіших аспектів протягом наступних днів та тижнів, особливо поки ще не зрозуміло, як довго школи можуть залишатися закритими. Використовуйте час карантину для того, щоб провести більше часу з дітьми.